Politik
Sverige skal til valg 22. marts

Stefan Löfven kaldte også de borgerlige alliancepartiers adfærd forud for finanslovsafstemningen for ansvarsløs og satte valgkampen igang. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Den 22. marts vil svenskerne stemme om en ny Riksdag. Efter den svenske regerings finanslovsforslag blev væltet af Sverigedemokraterna, meddelte statsminister Stefan Löfven (S) onsdag, at han vil udskrive valg.
Som ventet blev den svenske regerings finanslovsforslag nedstemt onsdag eftermiddag. Med stemmerne 182 mod 153 blev den borgerlige oppositions forslag vedtaget med støtte fra Sverigedemokraterna.
Læs mere: Sverigedemokrater: Vi vælter regeringens finanslov
Mange iagttagere troede, at Stefan Löfven ville afgå og lade Riksdagens formand forsøge at danne en ny regering. I stedet bliver der så nyvalg. Formelt set kan valget dog først udskrives af regeringen den 29. december.
”Det er for at lade vælgerne tage stilling i et nyt politisk landskab,” sagde statsministeren under en pressekonference umiddelbart efter afstemningen i Riksdagen.
Under debatten tidligere på dagen gentog Sverigedemokraternas økonomisk-politiske ordfører Oscar Sjöstedt, at partiet vil afvise ethvert fremtidigt finanslovsforslag, som ikke begrænser indvandringen til Sverige. Stefan Löfven understregede, at han ikke gentager sin udtalelse om, at han rækker en hånd frem til de borgerlige partier, men sagde samtidig, at han var åben for at udvide regeringen for at skabe et flertal, der udelukker Sverigedemokraterna fra indflydelse. Indtil videre går Socialdemokraterna til valg sammen med regeringspartneren Miljöpartiet.
”Hvis nogle partier vil komme forbi for at diskutere, ved de, hvor vi findes,” sagde han. (News Øresund – Anna Palmehag)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
