Norden
Sverige vil styrke politisamarbejdet i Norden

Som formandsland i Nordisk Ministerråd i 2018 vil Sverige fokusere på et tættere politisamarbejde. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Som formandsland i Nordisk Ministerråd i 2018 vil Sverige fokusere på et tættere politisamarbejde. Målet er konkrete bilaterale aftaler mellem de nordiske lande.
I slutningen af maj skal der afholdes nordisk ministermøde i Lund og Sveriges justits- og indenrigsminister Morgan Johansson (S) planlægger at have en hensigtserklæring klar til dette møde.
”Den kan vi derefter bygge på med bilaterale aftaler for at styrke politisamarbejdet, som blandt andet vil have betydning for arbejdet mod de internationale kriminelle ligaer, sagde han på en pressekonference onsdag.
Sverige planlægger også at tage initiativ til at styrke politisamarbejdet inden for EU og Østersøområdet. (News Øresund)
-
Danmark12 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science12 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur12 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur12 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
