Politik
Sverigedemokraten Richard Jomshof efterforskes for lovbrud

Sverigedemokraten og formand for Riksdagens justitsudvalg, Rickard Jomshof, efterforskes for lovbrud, nærmere bestemt tilskyndelse til racehad; noget, han selv fortalte om i Kvartals “Fredagsintervju”. På X, tidligere Twitter, har han delt to satiriske tegninger. Til SVT skriver han, at han ikke fortryder at have delt tegningerne.
Richard Jomshof er medlem af Riksdagen for regeringens støtteparti, Sverigedemokraterna. Han er også formand for Riksdagens justitsudvalg, en post han nu midlertidigt forlader. Dette skyldes, at han er mistænkt for tilskyndelse til racehad efter at have delt to satiriske tegninger rettet mod muslimer på X.
Tirsdag blev Richard Jomshof afhørt af politiet, og til SVT Nyheter siger han, at han ikke fortryder opslagene:
– Man vil – som jeg ser det – skyde mig noget i skoene, som jeg absolut ikke mener. Disse billeder er legitime bidrag til et meget vigtigt spørgsmål knyttet til den store indvandring fra Mellemøsten og Nordafrika, hvor man peger på reelle og vigtige problemer,” siger Richard Jomshof.
Det er Särskilda Åklagarkammaren, som varetager forundersøgelsen. Denne særlige anklagemyndighed efterforsker forbrydelser begået af for eksempel medlemmer af Riksdagen eller politifolk. Det er nu op til en anklager, hvorvidt der vil blive rejst tiltale eller ej.
Sidste år meddelte en samlet opposition, at de ønskede at afskedige Richard Jomshof efter att han, hvad de mente, havde spredt “hadefulde budskaber”, på X. Han havde blandt andet kaldt profeten Muhammed for en “røver” og “massemorder”.
(News Øresund)
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Erhverv11 måneder ago
Saab vil bygge den næste generation af kampfly
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark10 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt
-
Danmark11 måneder ago
Dansk politi udstationeret i Stockholm og svensk i København efter svenske skyderier i Danmark