Politik
Sveriges øverstkommanderende: Forsvaret har brug for mere end to pct. af BNP
Sveriges beslutning sidste år om at øge forsvarsbudgettet fra 75 til cirka 120-130 milliarder svenske kroner om året vil ikke være tilstrækkeligt. At øge forsvarsudgifterne til to pct. af BNP skal snarere ses som en bundgrænse. I det lange løb vil de svenske væbnede styrker have brug for mere end to pct. af BNP. Det sagde Sveriges øverstkommanderende Micael Bydén tidligere på ugen på Folk & Försvars rikskonferens i Sälen. Det rapporterer Sveriges Television.
Det svenske forsvar vil vokse kraftigt i de kommende år fra et meget lavt niveau. I fremtiden vil forsvarsbudgettet svare til to pct. af Sveriges BNP. Det svarer til en stigning fra 75 til mellem 120 og 130 milliarder svenske kroner om året, alt efter hvordan BNP udvikler sig i fremtiden.”
Men det er ikke kun forsvarsudgifterne, der skal øges, set i lyset af den nye sikkerhedspolitiske situation efter Ruslands angreb på Ukraine. Oprustningen af de svenske væbnede styrker vil gå hurtigere end tidligere nævnt. Sidste sommer udtalte Micael Bydén, at forsvaret først ville nå et niveau på to pct. af BNP i 2028. Nu forventer han at nå det niveau i 2026. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
