Politik
Sveriges statsminister mødes med præsident Biden i Det Hvide Hus den 5. juli – skal tale om medlemskab af NATO
USA’s præsident, Joe Biden, har inviteret Sveriges statsminister, Ulf Kristersson (M), til et møde i Det Hvide Hus den 5. juli. Ifølge en pressemeddelelse fra Det Hvide Hus vil de to statsledere diskutere vigtigheden af hurtigt svensk medlemskab af NATO, den fælles forpligtelse til at støtte Ukraine, tæt transatlantisk koordinering med hensyn til Kina samt klimaspørgsmålet og nye teknologier. (News Øresund)
-
Samfund5 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked9 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur11 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark8 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Sverige11 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Politik4 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark9 måneder agoFem partier i København vil forhandle med regeringen om en ny metrolinje til Rigshospitalet og Brønshøj – Øresundsmetro nævnes ikke
