Øresund
Sydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”

Da den svenske avis Sydsvenskan, i en AI-understøttet sammenligning, undersøgte omkostningerne ved at køre i bil over verdens broer med en enkeltbillet, er Öresundsbron den dyreste med en pris på 750 svenske kroner. Når Öresundsbrons administrerende direktør Linus Eriksson kommenterer prisen, påpeger han, at “broer aldrig er gratis”, samt at Öresundsbron ikke er betalt via skatteindtægter, men af lån, der tilbagebetales gennem overskud. “Hver eneste krone, som vi, der har rejst over, har betalt, siden broen blev indviet for 25 år siden, er gået til at betale for drift, renter og lån.”
En enkeltrejse over Øresundsbroen koster 750 SEK, hvilket kan sammenlignes med 262 SEK pr. enkeltrejse for dem, der underskriver ØresundGO-aftalen, som har et årligt gebyr på 565 SEK. I Sydsvenskans sammenligning vises prisen på en enkeltrejse i svenske kroner. En af årsagerne til den høje pris beregnet i svenske kroner er den svage svenske valutakurs. Øresundsbroens normalpris er fastsat i danske kroner og udgør 510 kr. for en enkeltrejse i bil.
Verdens fem dyreste broer
(pris for enkeltrejse i bil omregnet til SEK)
- Øresundsbroen, Danmark-Sverige: Pris 750 SEK
- Kobe-Awaji-Naruto Expressweay, Japan: Pris 364 SEK
- Confederation Bridge, Canada: Pris 353 SEK
- Storebæltsbroen Danmark: Pris 339 SEK
- Nishi-Seto Expressway, Japan. Pris: 328 kr
Kilde: Sydsvenskan ved hjælp af Chat GPT Deep Research
I en anden artikel fremhæver Sydvenskan, at ejeren af Øresundsbroen, det dansk-svenske statsejede Øresundsbro Konsortiet, fik et rekordoverskud sidste år. Af omsætningen på 2.378 millioner DKK var 1.636 millioner DK overskud før værdiændringer. Det giver en overskudsgrad på 69 procent.
Da avisen interviewer Øresundsbro Konsortiets administrerende direktør Linus Eriksson, peger han på flere årsager til den høje pris for en enkeltrejse i bil over broen.
- Næsten fire ud af fem biler, der kører over broen, får rabat gennem de forskellige aftaler, der kan indgås, såsom ØresundGO.
- I den dansk-svenske broaftale fra 1991 hedder det, at “niveauet for færgetaksterne ved Helsingborg-Helsingør” skal være udgangspunktet for prisen for at køre i bil og lastbil over Øresundsbroen.
- Øresundsbroen er brugerfinansieret og betales via trafikafgifter.
– Vi har ikke brugt en eneste skattekrone til at betale for denne bro. Og indtil videre har vi en resterende gæld at betale,” sagde Linus Eriksson til avisen.
I en kommentar på LinkedIn skriver Linus Eriksson senere: “Det, der overses, er, at broer aldrig er gratis; nogle betaler altid for dem, men i Sverige er vi ikke vant til, at de ikke bliver betalt gennem skatten. Öresundsbron er betalt via lån, og lån skal betales tilbage. Derfor skal broen også give overskud; et overskud, der bruges til at betale broen, Peberholm, tunnelen og landforbindelserne tilbage. Omkring 30 milliarder i 2000 års pengeværdi”.
Under overskriften »Men verdens dyreste bro skal ikke være en malkeko« konstaterer Sydsvenskan i en leder, at den svækkede svenske krone betyder, at mens brorejsen i bil er blevet 42 % dyrere for danske rejsende siden 2000, når man ser bort fra inflationen, er den blevet 84 % dyrere for svenske rejsende.
“Den barske virkelighed er, at svenskerne har mere brug for broen end danskerne – vejen til kontinentet, arbejdsmarkedet i en hovedstad, lufthavnsforbindelserne til verden. Og mens danske politikere ser en fordel i at bruge broen som en malkeko, har svenske regeringer ikke haft meget at indvende,” skriver Sydsvenskan.
(News Øresund – Johan Wessman)
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Politik12 måneder ago
Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M), foreslået som ny EU-kommissær
-
Erhverv10 måneder ago
Saab vil bygge den næste generation af kampfly
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark9 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt