Danmark
To svenske teenagere anholdt for terrorforbrydelser i København
To svenske drenge på 17 og 19 år er blevet tilbageholdt i København mistænkt for terrorhandlinger rettet mod den israelske ambassade i København den 2. oktober i år. Ifølge anklageren forsøgte teenagedrengene at kaste to håndgranater mod ambassaden, men missede målet. De to teenagere er allerede varetægtsfængslet; mistænkt for at have transporteret og kastet håndgranaterne. Nu er mistanken blevet skærpet til at gælde terrorforbrydelser.
Anklageren anmodede om, at varetægtsfængslingsmøderne skulle finde sted bag lukkede døre, og retten traf efterfølgende afgørelse herom.
Ingen mennesker kom til skade, men de materielle skader siges at have været omfattende, da de to svenske teenagedrenge kastede to håndgranater, der landede på en terrasse nær den israelske ambassade. Ud over de unge er en 50-årig mand blevet anholdt for at give dem penge til blandt andet at købe en elscooter, der blev brugt som transportmiddel til gerningsstedet.
Ifølge anklager Søren Harbo var drengenes formål at såre eller dræbe folk på den israelske ambassade samt at intimidere borgere i Danmark og Israel.
– Man kan begå voldsforbrydelser uden at have til hensigt at skabe frygt i befolkningen. Hvis man vil ramme samfundet som helhed og skabe frygt i befolkningen, så er det terror, sagde Søren Harbo ifølge nyhedsbureauet TT i forbindelse med varetægtsfængslingsmøderne ved Københavns Byret.
(News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige2 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv2 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark2 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
