Infrastruktur
Togpendlerne bliver flere og bilpendlerne færre over Øresundsbron

Nye oplysninger viser at flere vælger at tage toget over Øresund nu end i samme måned sidste år, og at de der pendler med bil bliver færre. Foto: News Øresund
Antallet af bilpendlere over Øresundsbron minskes og flere og flere vælger i stedet at tage toget over broen, hvilket viser at de oftere afgange i myldretiden og grænsekontrollen som er effektiviseret på Hyllie, nu lokker togpendlerne tilbage i togene. Det viser ny statistik fra Øresundsbro Konsortiet og Skånetrafiken.
Fra juli til og med september i år minskedes antallet af bilpendlere over broen med 4,2 procent. Det viser Øresundsinstituttets beregninger ud fra Øresundsbro Konsortiets oplysninger.
Samtidig viser salget af Jojo Period Öresund-kort at togpendlerne er begyndt at vende tilbage da 1,4 procent flere købte pendlerkortet i september i år sammenlignet med samme måned sidste år. Trods den stigning er salget dog mindsket med 3,7 procent fra januar til september, sammenlignet med samme periode sidste år.
Øresundsbro Konsortiet, som driver Øresundsbron, mener at nedgangen i bilpendlerne og også i bustrafikken over broen beror på de forandrede grænsekontroller, som har forkortet rejsetiden med tog fra Danmark til Sverige. Desuden indførtes der tættere afgange mellem Malmø og København i myldretiden den 4. september, kombineret med en rejserabat over Sundet.
Mandag fastslog Kollektivtrafiknämnden i Region Skåne at priserne for togrejserne over Øresund ikke forandres i 2018, på nær for førsteklasserejsende og de som køber en enkeltbillet fra Hässleholm eller Helsingborg – der stiger priserne med 10 svenske kroner per rejse.
Den totale motortrafik over Øresundsbron de tre første kvartaler steg med 2,4 procent til 21 276 køretøjer per dag sammenlignet med samme periode forrige år, heraf svarer personbiler til 19 800 overfarter. Mest øget er fritidstrafikken med 380 biler per døgn til totalt 6 537 overfarter per dag, hvilket er en øgning med 6,2 procent.
Øresundsbro Konsortiets resultat af primær driften steg med 72 millioner til totalt 1 112 millioner danske kroner under årets tre første kvartaler, hvilket modsvarer en stigning på syv procent sammenlignet med samme periode sidste år. (News Øresund)
-
Samfund5 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked9 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Øresund2 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur11 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark8 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Sverige11 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Politik4 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
