Infrastruktur
Togpriserne stiger med op til 13 procent fra årsskiftet
Togrejser i Danmark bliver dyrere fra årsskiftet ifølge Politiken, med op til 13 procent stigning.
Det er de rejsende øst for Storebælt, der rammes af de højeste prisstigninger. Pendlerkortet stiger med hhv. 5,0 procent vest for Storebælt og 11,2 procent øst for Storebælt og Rejsekortet stiger med hhv. 11,6 procent og 12,8 procent øst for Storebælt. Prisstigningerne på enkeltbilletter adskiller sig med en en generel stigning på 9,5 procent og en marginal stigning på procent i gennemsnit øst for Storebælt. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
