Arbejdsmarked
Togstrejke afblæst over Øresund


Togstrejke afblæst over Øresund. Øresundstogene kører igen i morgen mellem klokken 12 og 14. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Øresundstog kører snart igen. Fagforening og arbejdsgiver accepterer mæglingsforslag, der tager lønstigning fra de fastansatte som går til løst ansat togpersonale.
Et mæglingsforslag er onsdag aften blevet accepteret for personalet på de svenske Øresundstogene. Togpersonalets fagforening, SEKO og jernbaneselskabet Veolias arbejdsgiverforening, Almega har sagt ja til et forlig,
Veolia oplyser til den svenske avis Sydsvenskan, at Øresundstogene kører igen i morgen mellem klokken 12 og 14.
– Det blev en aftale med høje lønstigninger for de timeansatte, men det betales ved at de fastansatte afstår dele af deres lønstigning, siger Almegas forhandlingschef Beata Hammarskiöld i en kommentar.
Aftalen medfører en øvre grænse for deltids- og løse ansættelser samt indgåelse af en fælles plan for effektivisering af arbejdstiden.
Det strejkende togpersonales fagforening, SEKO kalder forliget for en historisk sejr, der skal bane vej for flere fastansættelse
– Forliget medfører et gennembrud, når det gælder om at standse misbruget af deltids- og timeansættelser på det svenske arbejdsmarked, siger forhandlingssekretær Valle Karlsson. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Ejendomme12 måneder ago
Antallet af danske sommerhusejere i Sverige fortsætter med at falde
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur11 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Ny national strategi for klimatilpasning skal effektivisere det lokale arbejde i Sverige