Arbejdsmarked
Togstrejke afblæst over Øresund

Togstrejke afblæst over Øresund. Øresundstogene kører igen i morgen mellem klokken 12 og 14. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Øresundstog kører snart igen. Fagforening og arbejdsgiver accepterer mæglingsforslag, der tager lønstigning fra de fastansatte som går til løst ansat togpersonale.
Et mæglingsforslag er onsdag aften blevet accepteret for personalet på de svenske Øresundstogene. Togpersonalets fagforening, SEKO og jernbaneselskabet Veolias arbejdsgiverforening, Almega har sagt ja til et forlig,
Veolia oplyser til den svenske avis Sydsvenskan, at Øresundstogene kører igen i morgen mellem klokken 12 og 14.
– Det blev en aftale med høje lønstigninger for de timeansatte, men det betales ved at de fastansatte afstår dele af deres lønstigning, siger Almegas forhandlingschef Beata Hammarskiöld i en kommentar.
Aftalen medfører en øvre grænse for deltids- og løse ansættelser samt indgåelse af en fælles plan for effektivisering af arbejdstiden.
Det strejkende togpersonales fagforening, SEKO kalder forliget for en historisk sejr, der skal bane vej for flere fastansættelse
– Forliget medfører et gennembrud, når det gælder om at standse misbruget af deltids- og timeansættelser på det svenske arbejdsmarked, siger forhandlingssekretær Valle Karlsson. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
