Arbejdsmarked
Togstrejke over Øresund afblæst – parterne enige om aftale
Der bliver ingen strejke med aflyste Øresundstog over Øresundsbroen. Mandag morgen blev den svenske fagforening Seko og arbejdsgiverorganisationen Almega Tågföretagen enige om en aftale, der blandt andet betyder, at det bliver sværere at ændre tidsplaner med kort varsel. Spørgsmålet om at være alene på job på et tog har også været et stort konfliktemne, ikke mindst i forhold til pendlertog i Stockholm, og her er parterne blevet enige om at nedsætte en arbejdsgruppe samt tage spørgsmålet op med politikere og myndigheder. Både Seko og Almega Tågföretagen udtaler i pressemeddelelser, at de er tilfredse med aftalen. (News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige2 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik6 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv2 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark2 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
