Infrastruktur
Transportminister Benny Engelbrecht siger nej til det nuværende forslag om en HH-forbindelse

Transportminister Benny Engelbrecht (S) mener, at forslaget om en fast forbindelse mellem Helsingør og Helsingborg i den statslige undersøgelse, der blev præsenteret i januar, er urealistisk og involverer mange trafikudfordringer. Det siger han i et interview med Sjællands Nyheder. Handlingen overrasker svenske kollege Tomas Eneroth (S), infrastrukturminister, som i et interview med SVT siger, at begge lande skal stå bag forbindelsen for at det kan blive en realitet.
– Det tager to at lave et fælles projekt, siger Tomas Eneroth.
I januar blev den strategiske analyse af en fast forbindelse mellem Helsingør og Helsingborg præsenteret, hvor en tunnel til vejtrafik og en til persontogtrafik blev undersøgt. Men ifølge Benny Engelbrecht er forslaget ikke relevant at gennemføre.
– Det er ikke det mest realistiske projekt i verden. Det har været interessant at få belyst, men det her er ikke noget, vi trykker go til, siger han til Sjællands Nyheder, og pointerer, at den strategiske analyse af vej- og togforbindelse over sundet blev gennemført efter svensk ønske,
Transportministeren mener, at forbindelsen vil føre til nedsat punktlighed for togtrafikken på Kystlinjen mellem Helsingør og København, at interessen for Nordsjælland for at bygge en ny vejtransportkorridor er lille, og at projektet er for dyrt at gennemføre. Den strategiske analyse produceret af Vejdirektoratet og svenske Trafikverket viste, at en kombineret vej- og jernbaneforbindelse mellem Helsingborg og Helsingør ikke vil være selvfinansieret, men kræver 14 milliarder danske kroner i ekstra finansiering.
Benny Engelbrecht mener ikke, at døren til en HH-forbindelse skal lukkes, men at det nuværende forslag ikke er aktuelt at gennemføre.
– Det er en strategisk analyse, og dermed er det også tidligt i processen. Jeg vil ikke dømme forbindelsen ude, men jeg siger, at det forslag, der findes nu, ikke er realistisk at gennemføre, siger han til Sjællands Nyheder.
Transportministeriet skriver i en kommentar til News Øresund, at forhandlinger om nye infrastrukturinvesteringer snart vil begynde, og at de ikke har noget mere at tilføje i øjeblikket.
I et interview med SVT siger den svenske infrastrukturminister Tomas Eneroth, at han ønsker en fortsat dialog med den danske side om en forbindelse og hvordan den kan finansieres.
– Øresundsregionen er den stærkest voksende region, fuldt integreret med et fælles arbejdsmarked. Så har vi brug for bedre forbindelser, ikke mindst med jernbane. Hvis der også er en åbning for diskussion om godstrafik, ville det være meget velkommen, siger Tomas Eneroth.
(News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Antallet af marsvin i Øresund og Kattegat er mere end halveret
-
Ejendomme12 måneder ago
Antallet af danske sommerhusejere i Sverige fortsætter med at falde
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø får midlertidig ABBA-udstilling