Infrastruktur
Transportministeren åben for en fast HH-forbindelse


Færgerne mellem Helsingborg og Helsingør kan få selskab af en fast forbindelse, efter at transportminister Ole Birk Olesen (LA) nu åbner for samtaler med den svenske regeringe om en fast HH-forbindelse. Foto: News Øresund
Efter at den danske regering i mange år har sagt nej til yderligere en bro eller tunnel over/under Øresund åbner transportminister Ole Birk Olesen (Liberal Alliance) nu døren på klem for en fast forbindelse mellem Helsingborg og Helsingør. Ifølge Sveriges infrastrukturminister Anna Johansson er konstruktive samtaler om emnet igang. Det skriver Børsen.
Regeringen vil gerne undersøge mulighederne for at brugerfinansiere nye infrastrukturprojekter, og en fast HH-forbindelse er et projekt, man kan overveje at undersøge nærmere, hvis svenskerne ønsker det, siger Ole Birk Olesen i en skriftlig udtalelse til Børsen.
Sveriges infrastrukturminister Anna Johansson (S) oplyser til avisen, at der i øjeblikket pågår konstruktive samtaler om emnet og at hun er enig med sin danske kollega om at landene skal undersøge muligheden for en ny forbindelse samt fortsætte dialogen. Den svenska regering ser ifølge Anna Johansson positivt på en fast forbindelse mellem Helsingborg og Helsingør. Derimod vil hun ikke gå ind på hvilken finansieringsform som vil være aktuel, men henviser til at det er noget som diskuteres mellem landene.
Hvis valget falder på brugerfinansiering i kombination med offentlig-privat-samarbejde (OPP) har entreprenørselskabet Skanska tidligere i år meddelt at de står klar til at bygge forbindelsen samt drive den i 30 år indtil anlægsomkostningerne forventes at være tjent ind via brugerafgifter. Børsen har også talt med pensionsselskaberne Industriens Pension ogh PFA, som begge er interesserede i at investere i en HH-forbindelse.
En vigtig grund til den danske regerings tidligere modstand mod en fast HH-forbindelse har været at projektet forudsatte etableringen af Ring 5, en motorvejsforbindelse mellem Helsingørmotorvejen og Køge. Men ifølge det seneste forslag fra Greater Copenhagen -samarbejdet er det ikke nødvendigt. Deres forslag indebærer to tunneler, hvor motorvejstunnelen kobles på Helsingørmotorvejen syd for Helsingør. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø får midlertidig ABBA-udstilling
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Antallet af marsvin i Øresund og Kattegat er mere end halveret
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september