Danmark
Trawlere spreder kemiske våben i Skagerrak


Trawlfiskeri omkring Måseskär på Sveriges vestkyst sender sedimenter og partikler fra kemiske våben rundt i havet, og kan blandt andet havne i Skagerrak. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Trawlfiskeri omkring Måseskär, hvor der under anden verdenskrig er blevet dumpet kemisk krigsmateriel, medfører løsrivelse af sedimenter fra havbunden, som sidenhen spredes med havstrømmene til blandt andet Skagerrak. Eksperter ser gerne et omfattende fiskeriforbud, men den beslutning skal træffes på EU-niveau, skriver TT.
Ved den svenske vestkyst, cirka 57 kilometer nord fra Göteborg, ligger en ø ved navn Måseskär. Lidt ude for Måseskär på bunden af havet ligger omkring 20.000 ton kemiske våben, som de Allierede gemte væk i skibsvrag i slutningen af krigen.
Det drejer sig for det meste om sennepsgas, der forbliver i klumper på bunden af havet takket være den lave temperatur. Andre kemikalier udgør imidlertid større bekymringer, såsom den arsenik, som sennepsgassen er blandet sammen med, hvilket gør våbnet kampdygtigt selv i vintertid. Den arsenik er nu begyndt at sive ud af skibsvragene.
– De højeste koncentrationer af arsenik er strømmet ned fra dumpingområdet, siger Anders Tengberg, teknisk ekspert på undervandsundersøgelser ved Chalmers tekniska högskola i Göteborg, til TT.
Det hænger sammen med at dumpingområdet udenfor Måseskär dagligt besøges af fiskerbåde, da skibsvragene fungerer som et godt sted for fiskene at trives i. Når trawlerne passerer skibsvragene, hvirvler det samtidig med store mængder sedimenter og partikler. De løfter sig omkring 50 meter fra havbunden, og bliver sidenhen fanget af havstrømmene, som transporterer dem helt op til 20 km væk fra åstedet.
Ifølge TT mener flere eksperter, at trawlfiskeri i området derfor er bekymrende. Eksperterne foreslår et lokalt forbud mod trawlfiskeri i området nær Måseskär for at undgå yderlig spredning af de kemiske våben.
Det er imidlertid ikke en dækkende løsning, da et sådant forbud udelukkende ville have effekt på svenske fartøjer, og ikke udenlandske. Derfor skal forbuddet træffes på EU-niveau, så hverken svenske eller andre landes fartøjer kan fiske i området.
(News Øresund)
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Erhverv11 måneder ago
Saab vil bygge den næste generation af kampfly
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark10 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt
-
Kultur11 måneder ago
Historiefestival i Uppåkra byder på kunsthåndværk, krigsshow og børneteater