Turisme/kultur
Turisterne vender tilbage til København efter coronapandemien
Der er en stigning i antallet af hotelreservationer i København forud for påsken. Især svenskere, tyskere og nordmænd vender tilbage til den danske hovedstad, efter at turistbranchen oplevede et kraftigt fald i antallet af udenlandske besøgende under coronapandemien.
I marts i år var 50 procent af hotelværelserne booket, mens 10 procent var booket i samme måned sidste år, viser tal fra Dansk Erhverv, rapporterer Danmarks Radio. De to største hotelkæder i København, Scandic og Arp-Hansen, siger, at det er den bedste påske med hensyn til bookinger siden coronapandemien begyndte.
– Det er dejligt at mærke, at der er en efterspørgsel. Det er ikke sammenligneligt med året før corona i 2019, men det er en fornuftig efterspørgsel, siger Birthe Becker, koncerndirektør i Arp-Hansen, med over 5.000 hotelværelser i København.
Turisterne er også vendt tilbage til Helsingør efter coronapandemien, og en stor del af dem er svenskere, der er på besøg i byen for en dag. Hotellerne i Helsingør har oplyst, at presset på reservationer er stort, og stigningen er også mærkbar i detailhandlen. (News Øresund)
-
Danmark12 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science12 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur12 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur12 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
