Politik
Uenigheden i den borgerlige Alliance i Sverige fortsætter


Da Moderaterne i sidste uge udtalte, at de vil række hånden ud til Sverigedemokraterna blev det langvarige samarbejde i den borgerlige Alliance sat på prøve. Foto: Per Petterson/Flickr (CC BY 2.0)
Da Moderaterne i sidste uge udtalte, at de vil række hånden ud til Sverigedemokraterna blev det langvarige samarbejde i den borgerlige Alliance sat på prøve. Forslaget har støtte i Moderaternas bagland, men Kristdemokraterna, Centerpartiet og Liberalerna afviser forslaget.
”Jeg synes ikke at det har fungeret at lade som om, at et så stort et riksdagsparti ikke findes” sagde Anna Kinberg Batra (M) til SVT i søndags.
De moderate vælgere støtter udspillet – 63 procent af vælgerne er positive til et samarbejde med SD, ifølge en meningsmåling fra Svenska Dagbladet/Sifo. Der er særligt støtte for den nye linje i Skåne, hvor de moderate politikere, ifølge Sydsvenskan, har presset på Anna Kinberg Batra.
Peter Danielsson, næstformand i Moderaterna og borgmester i Helsingborg, forklarer at det ikke handler om et regeringssamarbejde eller bredere alliancesamarbejde, men udelukkende i enkelte spørgsmål, hvor Moderaterna er enige med Sverigedemokraterna.
”Vi oplever en stigende frustration over at regeringen ikke vil tage hånd om landets store problemer. Boligmarkedet. Arbejdsmarkedet. Så kan vi ikke længere lade som om SD ikke findes. Vi bliver nødt til at lægge skarpe forslag i Riksdagen og det er nu,” sagde han til Sydsvenskan.
Alliancen samler flere stemmer end den rødgrønne regering ifølge meningsmålingerne, men i seneste DN/Ipsos måling fra december, bakker Moderaterna og Kristdemokraterna. Derimod går Liberalerna og særligt Centerpartiet frem. Det er også Centerpartiets partileder Annie Lööf (C ) som får den stærkeste støtte. Ifølge DN/Ipsos seneste måling om partiledertillid har 38 procent af vælgerne tillid til hende som partileder. Statsminister Stefan Löfven (S) kommer på andenpladsen med 32 procent af vælgernes tillid og derefter Anna Kinberg Batra (M). Meningsmålingen er foretaget inden splittringen i Alliancen.
(News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark11 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Infrastruktur11 måneder ago
Ny undersøgelse: Et afgreningskammer for at forbinde en Øresundsmetro med M5-linjen i København ville koste 400 millioner kroner at bygge
-
Infrastruktur11 måneder ago
Det står klart, hvordan en Øresundsmetro skal forbindes til Malmø