Danmark
Valget i Danmark: Socialdemokratiets tilbagegang i kommuner og regioner peger på noget større, mener ekspert
Malmø. Resultaterne fra kommunal- og regionrådsvalget i Danmark i denne uge viser en generel tilbagegang for de klassiske magtpartier. Særligt Socialdemokratiet har lidt et nederlag med en tilbagegang på 5,1 procent på landsplan og opnåede 23,2 procent af alle stemmerne. Det peger på nogle bredere vælgertendenser i samfundet og i den vestlige verden, mener politisk kommentator på Copenhagen Post Sune Steffen Hansen, som talte på Greater Copenhagens eftervalgsmøde i Malmø i dag, fredag.
Socialdemokratiets tilbagegang har været nedadgående i flere år, da partiet allerede for fire år siden til det sidste kommunalvalg var gået tilbage til 28,3 procent ifølge Sune Steffen Hansen. Ved dette valg er partiet gået tilbage i 89 kommuner ud af 98, skriver TV 2 Nyheder.
– Det er meget svært som analytiker at kunne forklare det kun med lokale forhold. Der er noget andet på spil. Det må der være, når det er så massivt, siger Sune Steffen Hansen, som også er tidligere rådgiver for Socialdemokratiet.
Manglende tillid – Socialdemokratiet opfattes som arrogant hos vælgerne
Partiets faldende popularitet kan forklares ud fra vælgerdata, som viser at mange vælgere opfatter Socialdemokratiet som et arrogant magtparti, konstaterer han. Særligt afskaffelsen af Storbededag fyldte så meget hos vælgerne, at det medførte et skifte i meningen om partiet.
Men vælgerne er også utilfredse med midterregeringen bestående af Venstre og Moderaterne foruden Socialdemokratiet med hvem statsminister Mette Frederiksen (S) har gennemført for blå politik, mener mange vælgere ifølge Sune Steffen Hansen.
– Det har været en følelse i vælgerne om, at det her parti er stukket af, det er blevet en del af eliten, det lytter ikke til os mere, siger han.
Han påpeger, at andre partier ude i kommunerne føler det samme som vælgerne under konstitueringen ved seneste valg – altså den proces hvor kommunalpolitikerne går sammen i et flertal og aftaler magtfordelingen. Der stod Socialdemokratiet helt uden for forhandlingerne i mange af kommunerne såsom i København.
Vælgerne fjerner sig fra magtpartierne
Det er ikke kun Socialdemokratiet, der falder i popularitet. Det er en tendens, der rammer andre magtpartier i Danmark, som Venstre, De Konservative og Radikale Venstre, mener Sune Steffen Hansen. Alle de fire partier gik tilbage ved dette valg på landsplan. Det taler ind i større politiske strømninger i Europa, hvor færre vælgere støtter de traditionelle magtpartier. Det er noget, han regner med, fortsætter til næste Folketingsvalg i 2026, men også i Sverige og resten af de vesteuropæiske lande.
– Til gengæld kommer der et virvar af nye partier, som er mere populistiske, siger Sune Steffen Hansen.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Sverige12 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Samfund4 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Infrastruktur10 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Sverige10 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Øresund12 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige

