Okategoriserade
Vandet er det store spørgsmål i klimadebatten i Skåne

Stigende temperaturer kan gøre det sjovere at stå på jetski. Fremtidens store klimaforandringer er dog ikke lutter lagkage, da der blandt andet også vil komme stigende vandstande til stor bekymring for Skånes flade geografi. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Fremtidens klimaproblemer bringer mere regn, varmere vejr og stigende vandstande med sig. Med sine tre kyster og sit flade landskab er Skåne endnu mere udsat over for det forandrende klima.
– Ja, vi har erosionsproblemer flere steder på kysten, og oversvømninger har vi jo haft flere gange i Malmø, så ja, der sker ting, siger Region Skånes miljøchef, Oddvar Fiskesjö, til SVT Nyheter.
Skånes kystkommuner er blandt de mest udsatte kommuner, når det gælder stigende vandstande. Kristianstad er et godt eksempel på en sådan kommune, hvor fremtidens oversvømninger i den grad er faretruende. Til gengæld er der mange, store diger rundt i Kristianstad, som kommer til at beskytte kommunen mod eventuelle oversvømmelser i fremtiden.
Derudover kan fremtidens fugtigere og varmere klima også danne grobund for nye sygdomme, som påvirker planter, dyr og mennesker. Og så er der også risikoen for kraftige regnskyl, som man så det i Malmø nogle år tilbage:
– Vi havde det store regnskyl i Malmø 2014, og selv Bjuv og Eslöv har været udsat for dette. Det er et stort spørgsmål, siger Henrik Djerv, klimakoordinator i Skånes Länsstyrelse, til SVT Nyheter, og tilføjer:
– Landbrug og skovbrug vil også komme til at reagere på de stigende temperaturer, og så er der spørgsmålet om, hvordan man for eksempel fordeler grundvandet mellem kunstvanding og drikkevand. Der er mange komplekse problemer, siger han.
Bjuv er Eslöv er to små kommuner i Region Skåne. Bjuv ligger et par kilometer øst for Helsingborg, mens Eslöv ligger et par kilometer nord for Lund.
(News Øresund)
-
Øresund12 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark12 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked7 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige


