Ejendomme
20 års jubilæum for Bo01

I år markerer 20-året for Bo01-bygningsmessen, der blev afholdt i Västra hamnen Malmø. Fra den 17. maj til september arrangerer byen webinarer, byvandringer og en udstilling ved Scaniaplatsen, hvor Bo01-udstillingen bygges op i mindre skala for at markere jubilæet.
Med økologisk bæredygtighed som tema blev boligmessen Bo01 afholdt i Malmø mellem maj og september 2001. Tyve år senere opsummerer byen nu, at Bo01 og Västra hamnen, som messeområdet er en del af, har sat Malmø på verdenskortet, at området er et publikumsmagnet, og at selve messen var starten på en historisk forandring af Malmø. Byen vil markere jubilæet med en webinarserie, byvandringer med tre temaer og en installation, hvor Bo01-udstillingen vil blive bygget i skala 1:30 ved Scaniaplatsen. Der blev afprøvet nye bæredygtighedsløsninger i Bo01-området, herunder bortskaffelse af madaffald, grønne tage, energiløsninger med lokalt produceret energi og nye parkeringsløsninger.
(News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Den skånske økonomi klarer sig dårligere end i resten af landet – men der kan spores en lysning
-
Forskning12 måneder ago
Lund-professor ny rektor for Malmö Universitet
-
Ejendomme12 måneder ago
Svenske Catena ønsker at vokse mere i Danmark og rekrutterer en dansk regionschef