Ejendomme
NREP skal forvalte Dades ejendomsportefølje til en værdi af 25 milliarder kroner
Den nordiske ejendomsudvikler NREP har indgået en aftale om at forvalte og udvikle den danske ejendomsvirksomhed Dades ejendomsportefølje. Porteføljen består af ca. 100 ejendomme med en værdi på 25 milliarder kroner.
Dades ejer 1,1 millioner kvadratmeter i ca. 100 ejendomme i Danmark. Den største del består af kontorer og indkøbscentre. Aftalen om, at NREP overtager forvaltningen og udviklingen af selskabets ejendomme, betyder, at størstedelen af selskabets medarbejdere overgår til NREP, mens Dades fremover vil have en mindre organisation. Med den nye opgave forvalter NREP ejendomme til en samlet værdi af 75 milliarder kroner i Norden. (News Øresund)
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked4 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen

