Samfund
400 personer talte på en stor konference for menneskerettigheder i Helsingborg
Temaet for dette års udgave af MR-dagarna, det svenske forum for menneskerettigheder, var retten til uddannelse og arbejde. Konferencen, der blev afholdt i Helsingborg den 23.-25. november, arrangeres af flere frivillige organisationer, studenterforeninger og universiteter. Ifølge foreløbige tal kom der omkring 3.000 besøgende, og 400 talere deltog i 150 programpunkter i løbet af den tre dage lange konference. Blandt de mange emner, der blev drøftet, var handicappedes muligheder for at få en uddannelse og komme på arbejdsmarkedet. Et andet punkt handlede om arbejdsmarkedet på den anden side af Øresund og hvilke muligheder, alle grupper har for at arbejde på tværs af grænsen. Næste år afholdes konferencen i Skellefteå. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
