Infrastruktur
881 milliarder svenske kroner investeret i ny svensk infrastrukturplan
Mandag fremlagde den svenske regering infrastrukturplanen for 2022-2033, som fokuserer på at øge jernbanekapaciteten, opgradere vejnettet og reducere udledningerne fra transport for at Sverige kan nå sit mål om nul nettokuldioxidudledninger i 2045. Af interesse for Skåne var anlæggelsen af en ny hovedlinje mellem Hässleholm og Lund, dobbeltspor mellem Maria station og Helsingborg, en udvidelse af godsbanegården i Malmø og planen om at undersøge en ny fast Øresundsforbindelse.
Der vil blive investeret i alt 881 milliarder svenske kroner i infrastruktur mellem 2022 og 2033, hvoraf 165 milliarder svenske kroner vil blive brugt på vedligeholdelse af jernbaner, 197 milliarder svenske kroner på vedligeholdelse af veje og 437 milliarder svenske kroner på ny infrastruktur, f.eks. anlæg af en ny hovedlinje mellem Lund og Hässleholm.
– Vi kan se, at man er i gang med at bygge Femern-Bælt-forbindelsen, hvilket betyder, at vi får endnu mere trafik ind i Sverige via Øresundsbron, og derfor er vi nødt til at bygge nye hovedlinjer. Hvis vi ikke foretager denne investering, vil det få betydelige konsekvenser for vores muligheder for at nå klimamålene, sagde infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) på pressemødet.
Den nye infrastrukturplan blev imidlertid mødt med kritik fra Skåne, som fokuserede på, at det vil vare til midten af 2030’erne, før hele Västkustbanan er dobbeltsporet og den sydlige hovedlinje mellem Lund og Hässleholm udbygges.
– Jeg forstår ikke, hvordan Skåne skal kunne rumme en øget strøm af godstog og lastbiler, når Femern Bælt-forbindelsen åbner i 2029, siger Anna Jähnke (M), formand for det regionale udviklingsnævn i Skåne, til Sydsvenskan.
Den nye infrastrukturplan omfatter både investeringer i store projekter og mindre regionale infrastrukturprojekter i hele landet. At nå klimamålet om nul nettoudslip i 2045 er vigtigt for hvilke investeringer der er fremlagt, sagde Tomas Eneroth.
– Transport står for en stor del af klimaudledningerne. Der arbejder vi intensivt på alt fra elektrificering og biobrændstoffer til mere effektiv transport. I denne plan har vi en klar tilgang til at sikre, at Sverige opnår en nul nettoudledning af kuldioxidudslip, sagde han. (News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
