Infrastruktur
Tog havarerer på Øresundsbroen

Et tog fra svenske SJ måtte søndag aften opgive at komme over Øresundsbroen på grund af en elfejl. Foto: News Øresund – Anna Palmehag.
Elfejl får tog til at gå i sort på Øresundsbroen søndag aften. Efter at have siddet i mørket bliver passagererne evakueret til nødtog.
Et tog fra svenske SJ måtte søndag aften opgive at komme over Øresundsbroen på grund af en elfejl. Midt på højbroen mod Danmark fik manglede strøm på elmotoren toget til at gå i stå. Det oplyser dagbladet Sydsvenskan, hvis reporter befandt sig i toget.
En time efter den uønskede standsning på broen skrev Sydsvenskans reporter på Twitter:
”Nu er strømmen i batterierne på tog 533 brugt op. Toget er sort og tavs.”
En halv time senere kom et særtog de nødstedte passagerer til undsætning. De blev evakueret ved at stige ned fra det mørklagte tog og gå langs broen til det ventede tog.
Mens det havarerede tog stod stille på broen, kunne andre tog passere i det modsatte spor. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
