Politik
Ystad Summit – Skånes pendant til Almedalsveckan har premiere i maj
Den 15.-16. maj afholdes det demokratiske mødested Ystad Summit for første gang. Det nyligt lancerede arrangement er et mødested for aktører fra politik, samfund og erhvervsliv med det formål at drøfte sociale spørgsmål, der berører Sydsverige og især det sydøstlige Skåne. En af deltagerne er Sveriges forsvarsminister, Peter Hultqvist (S), som vil drøfte udviklingen af totalforsvaret og det civile beredskab sammen med bl.a. Skånes landshövding Anneli Hulthén. Mødet vil fokusere på syv tematiske områder: turisme, færdigheder og uddannelse, bæredygtig vækst, infrastruktur, udvikling af forsvaret, energi og fødevaresikkerhed. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
