Samfund
Mette Frederiksen (S) vil kunne forbyde koranafbrændinger, men uden at begrænse ytringsfriheden
I den danske debat diskuterer man, hvordan koranafbrændingerne i landet kan stoppe, som Danmark sammen med Sverige for nylig har kæmpet med. Statsminister Mette Frederiksen (S) har i et interview i Weekendavisen sagt, at et forbud mod afbrænding af bøger ikke vil være en begrænsning af ytringsfriheden, men at der er mange aspekter af spørgsmålet, der skal tages i betragtning. De danske medier oplyser, at i Danmark, Sverige og Norge er afbrænding af hellige skrifter tilladt ved lov, men i Norge har politiet flere muligheder for afvise dem. Disse er de eneste europæiske lande, hvor koranafbrændinger er tilladt. Som følge af de seneste koranafbrændinger har der også været debat om at genindføre en lov mod blasfemi, som i Danmark blev fjernet i 2017.
I Danmark såvel som i Sverige diskuteres det, hvordan koranafbrændinger bedst kan forhindres for at modvirke den udvikling, hvor kritikken og forargelsen er steget i muslimske lande. I et debatindlæg i Berlingske mener tidligere justitsminister Søren Pind (V), at afskaffelsen af loven mod vanhelligelse af hellige skrifter og symboler i 2017 var retrospektivt kortsigtet og efterlod Danmark alene med sin holdning – sammen med Sverige.
Mette Frederiksen har også henvist til en ny geopolitisk virkelighed, hvor de nordiske lande står alene med virkningerne af koranafbrændingerne, og at der skal sættes ind for at forhindre koranafbrændinger. I et interview i Weekendavisen, som Politiken henviser til, har hun sagt, at regeringen leder efter et tiltag, der ikke begrænser ytringsfriheden.
– Jeg ser det ikke som en begrænsning af ytringsfriheden, at man ikke kan brænde andres bøger, siger Mette Frederiksen.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
