Ejendomme
Efterspørgslen på nybyggede boliger falder i Skåne
26 procent færre nyproducerede boliger blev efterspurgt i Skåne i 2023 sammenlignet med året før. Det viser Region Skånes model for boligefterspørgsel, som angiver, hvor mange nye boliger der kan produceres om året baseret på husholdningernes betalingsevne. Modellen viser, at der er behov for omkring 4.000 nye boliger i Skåne i 2023, hvilket er 52 procent lavere end topnoteringen fra resultatet i 2021. Ifølge rapporten skyldes den reducerede efterspørgsel højere byggeomkostninger og krav til rentabilitet for boligudviklere samt lavere betalingsevne for husholdninger på grund af inflation og den højere rentesituation.
Ifølge rapporten er det især efterspørgslen efter lejelejligheder, der falder. Ifølge modellen manglede der købekraft til en nyproduceret lejelejlighed i 31 ud af 33 kommuner i Skåne sidste år. Kun i Malmø og Lund er det kommercielt rentabelt at bygge udlejningslejligheder, skriver Region Skåne i en pressemeddelelse.
På trods af at befolkningen i Skåne forventes at vokse langsommere i fremtiden, er boligefterspørgslen lavere end det demografiske boligbehov i kommunen. Ifølge rapporten er der brug for omkring 6.900 nye boliger om året, hvis hver ny husstand skal have et hjem. ”Den svage efterspørgsel på markedet efter nyproducerede boliger vil på lang sigt føre til en forværret boligsituation i Skåne, hvilket f.eks. kan resultere i mangel på plads i boligerne,” lyder det i pressemeddelelsen. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
