Erhverv
Stockholm har de fleste nordiske hovedkontorer

København står stærkt i forhold til life science og selskaber med fokus på forbrugsvarer og har en andel på 16 procent af de nordiske hovedkontorer. Foto: News Øresund – Johan Wessman
51 procent af de 2000 største globale børsnoterede selskaber har deres nordiske hovedkontor i Stockholm, mens Greater Copenhagen har en andel på 24 procent. Stockholm ligger ligeledes på 10. pladsen på listen over byer med flest globale hovedkontorer. Her kommer København nummer 59. Det viser en ny rapport fra Øresundsinstituttet og Stockholm Business Region.
Stockholm dominerer inden for alle brancher når det handler om at huse nordiske hovedkontorer for de 2000 største børsnoterede selskaber på Forbes liste og har den største andel af de nordiske hovedkontorer, 51 procent. København står stærkt i forhold til life science og selskaber med fokus på forbrugsvarer og har en andel på 16 procent af de nordiske hovedkontorer. Stor-Malmø har en andel på 4 procent, Region Sjælland en andel på 1 procent og Helsingborg 2 procent.
En fælles udfordring for Norden er at tiltrække flere nordiske hovedkontorer, konstateres det i rapporten. En tendens er, at flere globale selskaber etablerer nordeuropæiske hovedkontorer og særligt kinesiske selskaber er fraværende i Norden. (News Øresund)
| Antal nordiske hovedkontorer | Andel nordiske hovedkontorer | |
| Stockholmsregionen | 127 | 51% |
| – Stockholm | 125 | 50% |
| – Stockholmsregionen | 2 | 1% |
| Greater Copenhagen | 60 | 24% |
| – København | 41 | 16% |
| – Sjælland | 3 | 1% |
| – Stor-Malmø | 11 | 4% |
| – Helsingborg | 5 | 2% |
| Helsingfors | 19 | 8% |
| Oslo | 15 | 6% |
| Gøteborg | 13 | 5% |
| Jylland | 6 | 2% |
| Øvrige | 10 | 4% |
| I alt | 250 | 100 % |
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
