Samfund
Salut satte gang i Totalförsvarsexpo i Lund
Store kampvogne, udsolgte paneldiskussioner samt en jobmesse stod på weekendens dagsorden. Efter et kæmpe brag fra Wendes Salutbatteri var Totalförsvarsexpo 2026 godt i gang.
Af Liv Stausholm/News Øresund
I to dage samledes aktører fra både militæret og civilforsvaret i Lundagård for at vise, hvordan Sveriges totalforsvar fungerer. Til stede var blandt andre Försvarsmakten, myndigheder, organisationer samt virksomheder inden for forsvarssektoren.
Udstillingen bød på en udstilling af materiel med kampkøretøjer, droner og sanitetsressourcer samt en jobmesse og en paneldebat med fokus på Sveriges forsvar, beredskab og sikkerhed. Paneldebatterne blev gæstet af blandt andre svenske Mikael Frisell, generaldirektør for Myndigheten för Civilt Försvar, Ulrich Johan Hellebjerg, dansk generalmajor og chef for Operationsstaben, samt Thierry Carlier, Frankrigs ambassadør i Sverige.
Den 18. september startede Totalförsvarsexpo 2026 i Lund, arrangeret af Lunds Akademiska Officerssälskap (LAOS). Expoen blev åbnede med taler fra LAOS’ formand Oscar Fribing Feldler samt Mikael Frisell. Efter åbningstalerne fulgte en salut fra Wendes Salutbatteri.
(News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik6 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
