Arbejdsmarked
Danmark bruger tre gange mere på arbejdsmarkedsindsatser end gennemsnittet i OECD – og Sverige bruger endnu mere

I 2015 brugte Danmark knap 1,2 procent af BNP på at drive landets 95 Jobcentre. Det er mere end tre gang så meget som gennemsnittet for alle lande i OECD. Foto: Harboewest – (CC BY-SA 3.0)
I 2015 brugte Danmark knap 1,2 procent af BNP på at drive landets 95 Jobcentre. Det er mere end tre gang så meget som gennemsnittet for alle lande i OECD. Det viser en analyse som tænketanken Kraka har lavet for Berlingske.
I Sverige ligger omkostningerne for Arbetsförmedlingen endnu højere. I 2017 fik Arbetsförmedlingen således 77 milliarder svenske kroner til at udføre sine opgaver – svarende til 1,7 procent af landets BNP.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
