Erhverv
Canon vil købe skånsk it-virksomhed for 18,5 milliarder
Japanske kameraproducent Canon har lagt et bud til en værdi af 18,5 milliarder kroner på den skånske virksomhed Axis, som er verdensførende indenfor digitale netværkskameraer til videoovervågning. Sidste år købte Canon den danske softwarevirksomhed Milestone Systems i Brøndby, som udvikler software til styring af videoovervågning.
Axis er et af de mest fremgangsrige selskaber, som er vokset frem på Ideon Science Park i Lund. I dag har selskabet sit kontor lige udenfor Ideon. Sidste år fejrede selskabet sit 30-årsjubilæum. Nu har grundlæggerene og selskabets tre største ejere besluttet at acceptere et bud fra Canon med en værdi svarende til 18,5 milliarder danske kroner.
På 30 år er Axis blevet verdensledende på området for digitale netværkskameraer til videoovervågning. Sidste år omsatte selskabet for svarende til 4,3 milliarder danske kroner. Virksomheden har 2.000 ansatte i 40 lande.

På 30 år er Axis blevet verdensledende på området for digital videoovervågning og netværkskameraer. Foto: Axis
Digital videoovervågning og netværkskameraer er et område, som Canon ikke er lykkedes at blive førende indenfor. Axis har udviklet en fremgangsrig forretningsmodel, hvor selskabets overvågningskameraer sælges gennem distributører og systemintegratorer til slutkunder.
”De seneste år er markedet for kameraovervågning blevet ved med at vokse hurtigt. Canon ser markedet for netværkskameraer som et lovende nyt forretningsområder og ser, at der er store vækstmuligheder for selskabet,” skriver Canon i en pressemeddelelse.
Axis ene grundlægger og storejer Martin Gren oplyser til Sydsvenskan, at Canon vil købe hele Axis i sin nuværende form, og at hovedkontoret fortsat vil findes i Lund.
Buddet på Axis er betinget af, at Canon får mindst 90 procent af aktierne, når det udløber 1. april.
Axis bestyrelse, Martin Gren og de to andre storejere, LMK Industri og Inter Indu med samlet godt 40 procent af aktierne har allerede accepteret Canons bud, og Axis bestyrelse anbefaler de øvrige aktionærer at sige ja. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag

