Danmark
Claus Meyers madimperium og Løgismose solgt

Claus Meyer blev kendt og elsket af danskerne, da han i 1980´erne blev tv-kok med programmet ”Meyers Køkken, hvor han lavede brød, måltider og desserter med danske og nordiske ingredienser. Siden voksede virksomheden med medejerskab af verdens bedste restaurant, Noma. Pressefoto.
Dansk velsmag får britisk kapitalfond som ejer. Nu har Meyers mange restauranter, kantiner og delikatesseforretninger sammen med Løgismoses mejeriprodukter, luksusrestauranter og gourmetimport fået et stort, trecifret millionbeløb af IK Investment Partner til at udvikle den sammenlagte forretning. Både Claus Meyer og Løgismoses Jacob Grønlykke indtræder i det nye selskabs bestyrelse.
Den danske tv-kok og serieiværksætter indenfor nordisk mad, Claus Meyer kan sætte 280 millioner danske kroner i lommen efter han har solgt ud af sine mange virksomheder til den britiske kapitalfond IK Investment Partner. Også mejeri- og gourmetvirksomheden Løgismose sælger, og selskaberne bliver fusioneret. Prisen er et stort trecifret millionbeløb, som dansk presse spekulerer til at være et beløb omkring 900 millioner svenske kronor.
”At spise godt og sundt og tage ansvar for at overlevere en bæredygtig madkultur til den næste generation, må ikke være en idé, der er forbeholdt en snæver økonomisk eller kulturel elite. Vi vil skrue op for vores samarbejde med forbrugere, landmænd og andre med ambitioner på madens vegne for at øge fokus på velsmag, ansvar og mangfoldighed. Det er en opgave, vi løser bedre sammen,” siger Claus Meyeri en pressemeddelelse.
Claus Meyer blev kendt og elsket af danskerne, da han i 1980´erne blev tv-kok med programmet ”Meyers Køkken, hvor han lavede brød, måltider og desserter med danske og nordiske ingredienser. Siden voksede virksomheden med medejerskab af verdens bedste restaurant, Noma og en lang række virksomhedskantiner og svenske kanelsnurrer, som børn og andre lærevillige kunne forsøge at bage i hans madhus i København. Hans holdingselskab omsatte sidste år for over 600 millioner svenske kronor med et overskud på 29 millioner svenske kronor.
Løgismose beskæftiger 160 medarbejdere og fik sidste år et overskud svarende til 22 millioner svenske kronor. Virksomheden sælger især mejeriprodukter og delikatesser og står også for luksusrestauranten Kong Hans Kælder og Falsled Kro. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
