Politik
Dansk regionspolitiker urolig for samarbejdet mellem Sjælland og Skåne


Præst og regionspolitiker Flemming Pless (S) er urolig for øresundssamarbejdet i forbindelse med forhandlingerne om ændring af varemærket til Greater Copenhagen. ”Jeg ser ikke hjertet i det og jeg er bange for, at det kan få en ødelæggende effekt på det samarbejde, som er nødvendigt”. Foto: News Øresund
Danske politikere må lytte mere til deres skånske kollegaer i forhandlingerne om det nye samarbejde Greater Copenhagen. Og de skånske politikere må være tydeligere med hvad de mener. Det mener præst og regionspolitiker Flemming Pless, som er urolig for at det fremtidige Øresundssamarbejde kan lide skade.
– Vi må konstatere, at vi har en udfordring. Vi er ikke lykkeligt gift, siger Flemming Pless (S) som er regionrådsmedlem i Region Hovedstaden, ved et seminarium i Öresundshuset på Almedalsveckan i Visby.
Han sigter på de igangværende diskussioner mellem politikere fra Sjælland og Skåne om hvorvidt øresundssamarbejdet skal fornys under navnet the Greater Copenhagen & Skåne Committee med det fælles varemærke Greater Copenhagen. Flemming Pless mener, at man fra dansk side ikke har opfattet, at et rendyrket dansk navn til regionen er følsomt i en national svensk sammenhæng. Men han synes også, at de svenske politikere er for utydelige i forhandlingerne med deres danske kollegaer.
– De svenske politikere må tale tydeligt og fortælle hvad de føler med hjertet. Jag har den opfattelse, at rigtig mange svenske politikere ikke siger helt hvad de synes om Greater Copenhagen, siger Flemming Pless til News Øresund efter seminariet. – Vi må konstatere at vi har en udfordring. Vi mangler en samtale op mod det ægteskab som er på vej. Selv om vi gifter os i morgen, har vi nogle problemer. Vi har ikke et fælles mål. Men det er min personlige opfattelse. – Jeg håber, at denne sommer bliver en tid, hvor vi sammen arbejder for en korrigeret kurs. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Den skånske økonomi klarer sig dårligere end i resten af landet – men der kan spores en lysning
-
Forskning12 måneder ago
Lund-professor ny rektor for Malmö Universitet
-
Ejendomme12 måneder ago
Svenske Catena ønsker at vokse mere i Danmark og rekrutterer en dansk regionschef