Politik
”Fire millioner mennesker kan gøre en forskel – sammen”

Samarbejdet over Øresund er vigtigt, betoner både Region Hovedstadens regionrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S) samt Region Skånes første vice ordførende Märta Stenevi (MP). Foto: News Øresund
Samarbejdet over Øresund er ikke blot et regionalt spørgsmål, men må op på nationalt niveau i Danmark og Sverige for at skabe ”mere tryk” på udviklingen. Et fornyet og udviklet samarbejde kan styrke regionens styrkepositioner mod omverdenen. Det pointerede regionspolitikerne Märta Stenevi fra Skåne og Sophie Hæstorp Andersen under en debat på Almedalsveckan i Visby.
– Fire millioner mennesker kan gøre en forskel – sammen, pointerede Sophie Hæstorp Andersen (S), regionrådsformand i Region Hovedstaden.
Hun påpeger, at et øget samarbejde er et krav for bedre at kunne udnytte potentialet i Øresundsregionen.
– Det handler om fælles planlægning, en fælles investorportal, et International House, hvor vi løser grænsehindringer og tager imod nye borgere samt fælles fokus på kompetenceudvikling.
Men det er ikke nok, at politikerne samarbejder tværs over Øresund, pointerer Sophie Hæstorp Andersen. Virksomheder, fagforeninger, organisationer og universiteter skal også deltage i samarbejdet.
– Det fornyede greb vi nu tager om Öresundskomiteen er vigtigt, uanset hvordan det nu kommer til at se ud, sagde Märta Stenevi (MP), regionstyrelsens første viceformand i Region Skåne, og markerede, at forhandlingerne om hvad det fornyede dansk-svenske samarbejde om Greater Copenhagen skal indeholde endnu ikke er afsluttede.
– Navnespørgsmålet for regionen er sin sag, men fremfor alt handler det om hvordan vi finder samarbejdet. Her tror jeg, at det er vigtigt, at vi har en tydelig linje mod vores nationalstater og holder op med at betragte det som udelukkende et regionalt spørgsmål. At Greater Copenhagen bliver et nationalt spørgsmål skaber et større tryk. (News Øresund)
-
Energi11 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Danmark10 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik10 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund10 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Arbejdsmarked4 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked5 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoSJ indsætter hurtigtog mellem København og Göteborg
-
Sverige6 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
