Arbejdsmarked
Den skånske økonomi klarer sig dårligere end i resten af landet – men der kan spores en lysning

Arbejdsmarkedet i Skåne er svagere end i Sverige som helhed, konkurserne stiger kraftigt, nye virksomheder må lukke, og produktionen af nye boliger falder markant. Skåne og Sverige befinder sig formentlig i bunden af recessionen, viser forårets udgave af Skånsk Konjunktur, som udgives af Sparbanken Skåne og udarbejdes af Øresundsinstituttet. Men der er tegn på, at lysere tider snart er i vente.
Arbejdsløsheden stiger i øjeblikket i Skåne i højere grad end i resten af landet og fra et højere niveau. Mellem marts 2023 og marts 2024 steg antallet af registrerede ledige i Skåne fra 56.800 til 62.250 personer, og i marts var arbejdsløsheden i amtet 9,0 pct. Samtidig fortsætter beskæftigelsen dog med at stige, om end i et langsommere tempo end tidligere, men de nye job skabes kun i Malmø-Lund-regionen.
Generelt er der stor variation i den økonomiske situation mellem de forskellige dele af Skåne. Arbejdsløsheden er steget mest i det centrale Skåne, men er generelt højest i det sydvestlige Skåne. Beskæftigelsen er faldet kraftigt i det nordvestlige Skåne, og befolkningstallet er faldende i det østlige Skåne, men stiger generelt en smule i hele Skåne Län.
I 2023 gik 1.205 virksomheder konkurs i Skåne, hvilket er et rekordhøjt tal. En usædvanlig stor andel af disse konkurser ramte dog enkeltmandsvirksomheder, hvilket betyder, at antallet af involverede personer ikke var så stort, som det ellers kunne have været.
Påbegyndt byggeri af boliger faldt med 62 pct. i Skåne i 2023, hvilket repræsenterer et større fald end i landet som helhed. Faldet var dog fra et højt niveau, især når det kommer til lejelejligheder. Især faldt antallet af nye boligbyggerier i det vestlige Skåne.
Men efter Riksbankens udmelding om en lavere rente ser det lysere ud på boligmarkedet. Efter et fald, der fortsatte i løbet af vinteren, steg priserne på lejede lejligheder med gennemsnitligt 0,5 pct. i løbet af de sidste tre måneder frem til slutningen af marts, med en vis variation mellem de forskellige dele af Skåne. Mæglerne er også positive over for udviklingen fremadrettet.
En opgørelse af nationale prognoser i rapporten viser også, at økonomien i Sverige generelt ser ud til at vende i løbet af sommeren eller det tidlige efterår, så den svenske økonomi vil vokse hurtigere næste år end den danske økonomi – forudsat at eksterne omstændigheder ikke griber ind. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad
-
Forskning12 måneder ago
Politikerne vil se mere samarbejde på tværs af strædet om kvinders sundhed
-
Erhverv12 måneder ago
Mange virksomheder, men svært at tiltrække kapital til Skånes farmaceutiske klynge
-
Sverige11 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Trafikverkets kommende Øresundsrapport: “Det skorter allerede i dag på redundans”
-
Forskning12 måneder ago
Danske fonde vil synliggøre Danmarks stærke position inden for forskning og tiltrække udenlandske forskere til landet