Miljø
Droner skal bekæmpe ulovligt trawlfiskeri i Øresund


Danmarks Fiskeriminister, Karen Ellemann (V), er klar til at komme det ulovlige trawlfiskeri i Øresund til livs. Foto: News Øresund – Peter Mulvany
Danmarks Fiskeriminister, Karen Ellemann (V), vil overvåge Øresund med droner for at komme det ulovlige trawlfiskeri til livs. Det skaber glæde hos Greenpeace Danmark, der dog stadig forholder sig “forsigtigt optimistisk”, skriver Helsingør Dagblad.
Lovlydigheden i Øresund er gået i fisk. For at undgå ulovligt trawlfiskeri i Øresund overvejer Danmarks Fiskeriminister, Karen Ellemann, at indsætte droneovervågning i området.
Det fremgik af et samråd torsdag, hvor ministeren blev spurgt ind til, hvad regeringen vil gøre mod det ulovlige trawlfiskeri, skriver Helsingør Dagblad.
Trawlfiskeri har været ulovligt i Øresund siden 1932, hvilket blandt andet har medført, at koncentrationen af fisk i området er 30-50 gange så stor i forhold til andre danske farvande.
At trawlfiskeri blev gjort forbudt, skyldes, at de store trawlnet blandt andet ødelægger fiskenes hjem, og at menneskeligt affald på bunden af havet, heriblandt kemisk affald, rives op.
Læs mere: Trawlere spreder kemiske våben i Skagerrak
I begyndelsen af februar startede Greenpeace Danmark en undersøgelse af ulovlig fiskeri i Øresund. På blot en måned kunne de dokumentere seks fangstrejser af danske trawlere, som blandt andet sejlede til Øresund for at fiske.
Da Karen Ellemann først blev gjort bekendt med det ulovlige trawlfiskeri i Øresund skabte det vrede hos hende, da havbunden er alt for sårbar til at kunne håndtere fiskeriet:
– Det er derfor, vi har det her forbud, og hvis der på nogen måde foregår trawlfiskeri, så bliver jeg ikke bare vred, jeg bliver hamrende vred. For det er simpelthen uacceptabelt, siger Karen Ellemann til TV2 Lorry.
Og nu sætter fiskeriministeren altså foden ned, og får en undersøgelse sat i gang med hensyn til piratfiskeriet i Øresund. Det skaber glæde hos Greenpeace Danmark, som dog stadig synes, at der mangler lignende indsatser i de øvrige danske farvande.
– Vi glæder os over, at beskyttelsen af Øresund bliver taget alvorligt, og det er positivt, at Karen Ellemann anerkender, at det er nødvendigt at tage nye metoder i brug for at komme ulovligt trawlfiskeri til livs. Jeg er “forsigtigt optimistisk.” Ministeren taler både om brug af skærpet elektronisk overvågning samt overvågning med droner, siger Magnus Eckeskog, havansvarlig for Greenpeace i Danmark, til Helsingør Dagblad.
(News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Antallet af marsvin i Øresund og Kattegat er mere end halveret
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø får midlertidig ABBA-udstilling
-
Ejendomme12 måneder ago
Folketinget står foran en ombygning og får en ny indgang