Infrastruktur
En eventuel lukning af Øresundsbron rammer pendlerne og de danske arbejdsgivere hårdest fastslår ny rapport

Det værste scenarie er, hvis det tager 3-6 måneder inden Øresundsbron igen kan lade biler og tog rulle ud på forbindelsen. Det er nemlig for kort tid til at kommercielle aktører går ind på markedet og tilbyder alternativ transport over det sydlige Øresund, men for lang en periode for pendlerne og deres arbejdsgivere. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Pendlerne og danske arbejdsgivere rammes hårdest, hvis Øresundsbron lukkes for både tog- og biltrafik igennem længere tid. Det fastslår en rapport fra en arbejdsgruppe nedsat af Transport- og Byggeministeriet og det svenske Näringsdepartement.
Hvis Øresundsbron lukkes helt vil Øresundspendlerne få mere end to timers pendling i hver retning. En arbejdsgruppe har undersøgt konsekvenserne af en total lukning af Øresundsbron i mere end 30 dage som følge af en naturkatastrofe, ulykke eller en anden hændelse. I deres rapport slår arbejdsgruppen fast, at pendlerne mangler en attraktiv rejsemulighed ved en lukning af Øresundsbron, da rejsetiden bliver mindst to timer per retning uanset hvilken rute de alternativt vælger. Da hovedparten af pendlerne arbejder i Danmark, rammes de danske arbejdsgivere også.
Det værste scenarie er, hvis det tager 3-6 måneder inden Øresundsbron igen kan lade biler og tog rulle ud på forbindelsen. Det er nemlig for kort tid til at kommercielle aktører går ind på markedet og tilbyder alternativ transport over det sydlige Øresund, men for lang en periode for pendlerne og deres arbejdsgivere.
Ved en lukning af Øresundsbron vil den største del af trafikken skulle gå via Helsingør-Helsingborg. Det vurderes, at den kollektive trafik har tilstrækkelig kapacitet til de ekstra rejsende, men i myldretiden vil der mangle plads til 700 personbiler på færgerne mellem Helsingør-Helsingborg og opmarchområde og det tilstødende vejnet kan også udgøre en flaskehals.
Ved en lukning, der varer længere end 6 måneder, kan det være interessant for en kommerciel aktør at etablere en færgelinje mellem DFDS-terminalen eller Oceankajen i København og Malmø. Det vil dog give store trafikale problemer i København, når bilerne skal væk fra havneområdet og ud i den københavnske trafik.
Risikoen for at Øresundsbron må lukke helt i mere end 30 dage er lille. Den er så lille, at det kun forventes at ske én gang i en 330 års periode, mens broens levetid er 100 år. (News Øresund)
Fakta
Transport- og Byggeministeriet og det svenske Näringsdepartement nedsatte i 2014 Arbejdsgruppen for Øresundsberedskab. Arbejdsgruppen fik som opgave at kortlægge det eksisterende beredskab ved en incident, der indebærer en fuldstændig lukning af Øresundsbron i en kortere eller længere periode. En delopgave har været at undersøge behov og muligheder for at etablere alternative transportveje, primært i tilfælde af en lukning af broen i en længere periode. Da sandsynligheden for en total lukning i længere tid er lille, har arbejdsgruppen fokuseret på forberedelsesfasen, for at lette samarbejdet mellem de forskellige aktører, så at de kan reagere hurtigere, hvis uheldet skulle være ude. Desuden har det været et formål at øge bevidstheden om hvilke aktuelle og alternative transportveje, der eksisterer. Arbejdsgruppen anbefaler, at rapportens forudsætninger og konklusioner revideres hvert fjerde år.
-
Danmark12 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science12 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur12 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur12 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
