Forskning
En vigtig del af ESS tages i drift

I denne uge blev den såkaldt normaltledende del af acceleratoren på det europæiske neutronforskningsanlæg ESS (European Spallation Source) taget i brug. Når forskningen på anlægget går i gang fra 2023, vil acceleratoren sende en højintensiv protonstråle mod et mål for at generere de neutroner, der skal bruges til forskning. Ved hjælp af disse neutroner vil forskerne kunne studere forskellige materialer. Den første protonstråle vil blive sendt af acceleratoren inden årets udgang, oplyser ESS generaldirektør Kevin Jones i en pressemeddelelse.
ESS har 13 medlemslande i hele Europa, heraf med Sverige og Danmark som værtslande. Neutronforskningsanlægget bygges i Lund med et datacenter i København. Den normalledende del af acceleratoren er blevet bygget af forskere i Italien, Frankrig og Spanien. (News Øresund)
-
Infrastruktur12 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Øresund12 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Svenskerne arbejder længere – den reelle pensionsalder er steget til 66 år
-
Forskning12 måneder ago
Nordisk rapport: Ingen klar sammenhæng mellem valutapolitik og vækstudsving
-
Miljø12 måneder ago
Naturvårdsverket, den svenske forvaltningsmyndighed inden for miljøområdet: Sverige vil ikke nå hverken nationale klimamål eller EU-mål med de nuværende politiske beslutninger
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad