Infrastruktur
Fleksible farthindringer skal sikre arbejdsmiljøet på Øresundsbroen
Mange biler der betaler med Brobizz kører for hurtigt gennem Øresundsbroens betalingsstation ved Lernacken udenfor Malmö. Derfor bliver der nu installeret en fartradar koblet til fleksible farthindringer, som skal give personalet på betalingsstationen et sikrere arbejdsmiljø.
Sidste år kørte mere end 200.00 bilister med Brobizz gennem betalingsstationen med mere end 40 km i timen til trods for at den højeste tilladte hastighed er 30 km i timen.
De nye farthindringer består af en lem i vejen, som åbnes når en radar viser at en bil kører for hurtigt. Lågen skaber en kant på nogle centimeter.
”Hensigten med de dynamiske farthindringer er, at de kun mærkes af folk der kører for hurtigt. Holder man den rette hastighed forbliver vejbanen som normalt”, siger Håkan Kiendl, afdelingschef på betalingsstationen. (News Øresund).
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø får midlertidig ABBA-udstilling
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Antallet af marsvin i Øresund og Kattegat er mere end halveret
-
Ejendomme12 måneder ago
Antallet af danske sommerhusejere i Sverige fortsætter med at falde