Infrastruktur
Sverige afviser større elkabler til Danmark

Sverige og Danmark er uenige om behovet for at udbygge elkabler over Øresund. Danske Energinet.dk vil bygge et nyt elkabel mellem Malmø og Amager. Svenska Kraftnät vil i stedet satse på at renovere den eksisterende elforbindelse mellem Helsingborg og Hornbæk.
I forbindelse med den grønne omstilling til energiforsyning fra vindmøller og solceller, håber Energinet.dk at kunne bygge flere og større elforbindelser til udlandet, og dermed kunne sende overskudsstrøm til blandt andet Sverige og kunne importere strøm, når vindmølleproduktionen ikke er tilstrækkelig.
– En 400 kilovolt-forbindelse til Malmø skulle give en større forsyningssikkerhed på Sjælland, siger Dorthe Vinther, udviklingsdirektør i Energinet.dk til News Øresund.
Energinet.dk vil derfor bygge et 400 kilovolt kabel mellem Amager og Malmø, der vil bringe strømmen direkte til København. Men Svenska Kraftnät siger nej. De vil ikke bruge penge på en udbygning i Malmø og satser i stedet på at renovere de eksisterende 132 kilovolt-net mellem Helsingborg og Hornbæk.
– Svenska Kraftnäts bestyrelse har prioriteret andre forbindelser, da en ny 400 kilovolt-forbindelse vil give mindre nytte end andre investeringer, siger selskabets pressetalsmand Olof Klingvall. (News Øresund – Peter Mulvany)

BILLEDTEKST: Danmark er forbundet med Sverige, Norge og Tyskland gennem elektriske transmissionskabler i Øresund og Kattegat. Fra Sverige går der desuden søkabler til Finland, Polen og Tyskland. Arkivfoto: Energinet.dk
FAKTA: Forbundet i 100 år
Det har været søkabler mellem Danmark og Sverige i næsten 100 år. De første kabler til eltransmission mellem de to lande blev lagt af Nordsjællands Elektricitets og Sporvejs Aktieselskab, NESA i samarbejde med Sydsvenska Kraftaktiebolaget og taget i brug 1915. I dag drives transmissionsnettet, elektricitetens motorveje i de to lande af danske Energinet.dk og Svenska Kraftnät, der fordeler energien mellem kraftværkerne og de regionale distributionsselskaber. Mellem Hornbæk og Helsingborg er både kabler med 132 og 400 kilovolt. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur11 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet