Bæredygtighed
Greater Copenhagen på ottendepladsen i OECD, når det gælder grønne patenter
Ifølge rapporten “The geography of green innovation hubs in OECD regions” er den dansk-svenske Greater Copenhagen-region blandt de mere succesfulde grønne regioner inden for OECD. Greater Copenhagen ligger på ottendepladsen blandt regionerne målt på antallet af grønne patenter og på tolvtepladsen i antallet af grønne patenter per indbygger. OECD beskriver, hvordan den dansk-svenske region blandt andet specialiserer sig i vindkraft, begrænsning af klimaforandringer og miljøledelse. En af de styrker, der fremhæves, er partnerskabet mellem universiteter, virksomheder og offentlige personer samt “robust arbejde på tværs af grænserne.”
“Mellem 2012 og 2021 oplevede Greater Copenhagen en betydelig vækst i grøn beskæftigelse, især inden for byggeri og videnstjenester. På trods af en højtuddannet befolkning har Greater Copenhagen fortsat mangel på arbejdskraft inden for STEM (science, technology, engineering and mathematics, red. anm.). En igangværende indsats for at tilpasse uddannelsesprogrammer til industriens behov, herunder for erhvervsuddannelser, samt for at tiltrække og fastholde talenter, kan være med til at afhjælpe manglen på kvalificeret arbejdskraft til den grønne omstilling,” skriver OECD i rapporten.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
