Sverige
Historisk børsfald på Stockholmsbörsen mandag
Aktiekurserne styrtede med 7,8 procent mandag efter at børsen var lukket hele fredagen. Kun ved Wall Street krakket i 1987 er OMX SPI-indekset faldet mere på en dag. Men i lighed med de andre europæiske børser bedrede den svenske børs sig igen delvist, da handlen blev genoptaget mandag morgen.
Mandag fik effekterne af briternes EU-afstemning en forsinket effekt på Nasdaq Stockholmsbörsen. Det brede OMX SPI-index faldt med 7,8 procent igennem dagen, imens storfirma-indekset OMX S30 faldt med næsten 8,5 procent. Dermed var mandag den 27. juni 2016 en af de mørkeste dage for aktiehandlen i Stockholm.
De største fald på Stockholmsbörsen (OMX SPI-index)
- oktober 1987: -9,2%
- juni 2016: -7,8%
- september: -7,8%
- oktober 1987: -7,8%
- oktober 1989: -7,5%
-
Øresund12 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark12 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked7 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige


