Infrastruktur
Højhastighedsjernbane dyrere end forventet


Planerne om en højhastighedsjernbane mellem henholdsvis Malmø og Gøteborg og Stockholm ser ud til at blive dyrere end først beregnet. Det opgiver Sydsvenskan. Foto: News Øresund
Nye beregninger fra Trafikverket viser, at regningen for en højhastighedsjernbane bliver 20-40 milliarder dyrere end regeringen har regnet med. Det skriver Sydsvenskan. Den såkaldte Sverigeförhandlingen og Trafikverket er ved at udarbejde en plan for hvordan en højhastighedsjernbane mellem henholdsvis Malmø og Gøteborg og Stockholm skal finansieres og bygges. Regeringen har regnet med omkring 150 milliarder svenske kroner.
”Når vi se på alle de udfordringer som er blevet beskrevet i landskabsanalysen så ser vi at de samlede udgifter bliver højere.” siger programchefen Peter Uneklint på Trafikverket til Sydsvenskan.
Et mere præcist tal for udgifterne præsenteres i november. Det er endnu ikke helt klarlagt hvordan strækningen skal gå igennem Skåne. De skånske kommuner er ikke helt enige om hvor stationerne skal placeres, men Region Skåne og kommunerne Lund, Malmø, Helsingborg, Kristianstad, Trelleborg, Ystad og Hässleholm har sammen foreslået at strækningen først og fremmest skal gå via Malmø, Lund og Hässleholm. Den første strækning mellem Järna og Linköping forventes at blive bygget allerede om tre år. Derefter kommer Gøteborg-Borås og Borås-Linköping. (News Øresund).
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Antallet af marsvin i Øresund og Kattegat er mere end halveret
-
Ejendomme12 måneder ago
Folketinget står foran en ombygning og får en ny indgang
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø får midlertidig ABBA-udstilling