Danmark
Kommunaldirektører fra Stockholm besøgte København og byggeriet af Femern Bælt-tunnelen
Københavns arbejde med bandekriminalitet, planlægningen af den kunstige halvø Lynetteholm i havneindløbet til hovedstaden, kommunernes samarbejde med de danske regioner om sundhedsvæsenet samt byggeriet af tunnelen ved Femern Bælt. Det var nogle af emnerne for de studiebesøg, som en gruppe kommunaldirektører fra Stockholm aflagde, da de besøgte København og Rødby torsdag og fredag. Studieturen til København var arrangeret af Øresundsinstituttet på vegne af det svenske forbund Storsthlm, som ejes og ledes af de 26 kommuner i Stockholms län, og som også kaldes Storstockholm. Med på turen var ligeledes repræsentanter fra Region Skåne, Skånes kommuner og Helsingborg by. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
