Politik
Liberalerna i Skåne nægter at samarbejde med S i åbent brev


Liberalernas regionale forbund i Skåne opfordrer moderpartiet til at undgå samarbejde med Socialdemokraterna. Partiformand Jan Björklund (L) vil til gengæld ikke udelukke et sådant samarbejde, så længe man undgår samarbejde med Sverigedemokraterna. Foto: News Øresund
Partiledelsen i Liberalerna er uklare om deres position i forhold til Socialdemokraterna (S), og det er dybt ulykkeligt, mener Liberalernas regionale partiforbund i Skåne. Derfor har en størstedel af medlemmerne i partiforbundet åbent erklæret, at de nægter at støtte en socialdemokratisk politik. Til gengæld står partiformanden Jan Björklund (L) fast ved, at den primære opgave bliver at udelukke Sverigedemokraterna (SD) fra politisk magt, og i den henseende kan et samarbejde med S alligevel blive nødvendigt.
At Liberalerna i Skåne ikke kan bakke op om en S-ledet regering, skyldes, at Socialdemokraternas parlamentariske grundlag inkluderer Vänsterpartiet – et parti hvis politik er den diametrale modsætning af Liberalernas.
– Den mandatfordeling, som valget gav, indebærer, at Vänsterpartiet er nødt til at acceptere en S-regering for at denne skal kunne blive aktuel. Det er umuligt for os at se, hvilken politik og hvilken konstellation, V kan leve med, og som Liberalerna også kan stå bag om, skriver Liberalernas Skåneforbund i det åbne brev.
Den konkrete følgevirkning af brevet er, at Skåneforbundet dedikerer sig til at få denne holdning afsmittet på partiledelsen. I alt 35 medlemmer af Skåneforbundet stemte ja til forslaget, mens 26 stemte på et mere moderat modforslag. Et enkelt medlem frafaldt afstemningen.
En afsmitning i partiledelsen kommer dog ikke på tale, mener Liberalernas partiformand Jan Björklund. I hvert fald ikke hvis det betyder at samarbejde med Sverigedemokraterna, for der er formanden meget klar i spyttet:
– Skåneforbundet har sin opfattelse, men der er ingen majoritet i vores parti for at samarbejde med Sverigedemokraterna, siger Jan Björklund til TV4 ifølge SVT.
Et blokoverskridende samarbejde med Socialdemokraterna er dermed altid at foretrække frem for et samarbejde med Sverigedemokraterna, kan man forstå på partiformanden.
(News Øresund)
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Politik12 måneder ago
Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M), foreslået som ny EU-kommissær
-
Erhverv10 måneder ago
Saab vil bygge den næste generation af kampfly
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark9 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt