Politik
Malmø Kommune rekrutterer topchefer i strid med loven


Malmø Kommune har i strid med loven brugt for mange penge på rekrutteringsfirmaer. Foto: Flickr.com, Håkan Dahlström, CC BY 2.0.
Gennem de seneste ti år har Malmø Kommune systematisk brugt skattepenge på rekrutteringsfirmaer til at finde deres topchefer. Der er en grænse for, hvor mange penge man må bruge på den slags, og den grænse har Malmø Kommune overskredet op til flere gange i strid med loven.
Det kan være svært at finde den rette person til en chefstilling. Derfor har Malmø Kommune valgt at lade eksterne firmaer stå for rekrutteringen – og måden, de har gjort det på, strider med svensk lovgivning, viser Sydsvenskans afsløring af sagen.
Når det gælder eksterne firmaers ydelser, er der regler, som skal sikre, at kommunen sætter opgaven i åbent udbud, således den bedste og billigste løsning findes. Kommunen kan dog fravælge at sætte det i offentligt udbud og i stedet udvælge enkelte aktører – og det er der en grænse for på 534.890 svenske kroner om året
Malmø Kommune har overskredet den grænse på systematisk vis siden 2008, viser Sydsvenskans afsløring. Senest i 2017 brugte kommunen 824.000 svenske kroner på særligt udvalgte rekrutteringsfirmaer, hvilket vil sige, at opgaverne ikke blev sat i udbud. Det overstiger tærskelværdien med 54 procent.
– Der er sager, hvor vi kunne have gjort det bedre. Det er der ingen tvivl om, siger Malmø Kommunes personaledirektør, Liselott Nilsson, til Sydsvenskan.
Siden 2008 er der i alt blevet brugt 7,7 millioner svenske kroner, eksklusiv moms, på rekrutteringsfirmaer. Til spørgsmålet om hvordan det kunne gå så vidt, svarer Liselott Nilsson:
– Vi har udarbejdet prognoser for, hvor mange chefer vi rekrutterer per år, men det er blevet til flere rekrutteringer, end vi planlagde, siger hun til Sydsvenskan.
Siden Sydsvenskans afsløring har Malmø Kommune været ude med en pressemeddelelse, hvor de forklarer deres brug af eksterne rekrutteringsfirmaer:
– Ved rekruttering af administrerende chefer kræves det, at der søges efter kandidater i hele landet med bredt nationalt netværk. Kontakten til disse netværk er bedst hos eksterne leverandører, som er specialister på området, siger Liselott Nilsson i pressemeddelelsen.
(News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur12 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet