Arbejdsmarked
Mangel på arbejdskraft i Skåne


De kompetencer der er størst mangel på, er inden for sundhedsvæsenet, skolen og IT-branchen, men også håndværkere, kokke og busschauffører. Foto: News Øresund
Flere og flere virksomheder har svært ved at finde medarbejdere med de rette kompetencer, men samtidig er der en optimisme blandt arbejdsgiverne i Skåne. Det viser Arbetsförmedlingens nye prognose, som blev præsenteret i dag.
”Prognosen viser at Skånes arbejdsgivere har en meget stærk fremtidstro og Arbetsförmedlingen kan imødegå visse rekrutteringsbehov ved eksempelvis at skræddersy uddannelser”, siger Sofie Carlsson, markedschef for Arbetsförmedlingen i Skåne.
Arbetsförmedlingen har spurgt cirka 1.500 arbejdsgivere i både den private og offentlige sektor om deres rekrutteringsbehov det nærmeste år. En stor del af virksomhederne anser, at der vil være øget efterspørgsel efter deres varer og tjenester og mange tror også, at de har brug for at ansætte flere medarbejdere. Arbetsförmedlingen regner med en vækst i beskæftigelsen i Skåne på 12.500 nye job i 2017 og 9.600 i 2018. Flest job ventes inden for den private og offentlige servicesektor samt byggebranchen. Samtidig er der risiko for at mangel på arbejdskraft, særligt højtuddannede, hæmmer udviklingen. De kompetencer der er størst mangel på, er inden for sundhedsvæsenet, skolen og IT-branchen, men også håndværkere, kokke og lastbilschauffører. (News Øresund)
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Erhverv11 måneder ago
Saab vil bygge den næste generation af kampfly
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark9 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt
-
Danmark11 måneder ago
Dansk politi udstationeret i Stockholm og svensk i København efter svenske skyderier i Danmark