Politik
Region Skåne henter udviklingsdirektør fra Jönköping

Region Skånes nye udviklingsdirektør Ulrika Geeraedts kommer fra et nærmest modsvarende job hos Region Jönköping. Foto: Region Skåne
Ulrika Geeraedts bliver ny regional udviklingsdirektør i Region Skåne efter Mikael Stamming. Hun er i dag regional udviklingsdirektør i Region Jönköping, og tiltræder sin nye post i september.
Efter opvæksten i Lund har, Ulrika Geeraedts de seneste 25 år arbejdet indenfor det private og offentlige i flere forskellige lande og med fokus på udviklingsspørgsmål.
– Skånes udvikling er stærkt koblet til resten af verden, og for at lykkes som udviklingsdirektør i Region Skåne skal man kunne være opmærksom på forandringerne i vores omverden, og skabe resultater ud fra påvirkningen på Skåne og alle vores aktiviteter. Med en international baggrund, et stærkt lederskab og forståelse for virksomhedernes hverdag, har Ulrika den rette profil til jobbet, siger Alf Jönsson, regionsdirektør i Region Skåne. (News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige2 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik6 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv2 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark2 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
