Sverige
Midlertidige grænsekontroller forlænges – nu på niende år
Fra den 12. november forlænger den svenske regering de midlertidige indre grænsekontroller, meddeler det svenske justitsministerium i en pressemeddelelse. De går nu ind i deres niende år og vil være gældende indtil den 11. maj næste år.
Siden november 2015 har Sverige haft grænsekontroller mod Danmark. I den seneste udgave af Øresundsinstituttets samarbejdsrapport State of the Region oplistes de forskellige begrundelser for at genindføre dem.
Den seneste begrundelse er den samme som ved de tidligere forlængelser, nemlig at der er “en alvorlig trussel mod den offentlige orden og indre sikkerhed i Sverige” på grund af den russiske invasion af Ukraine.
Ifølge regeringen har krigen i sig selv skabt en “ekstremt alvorlig sikkerhedssituation i Europa”, og “et stort antal russiske statsborgere har forladt landet og er rejst til EU”, hvilket ifølge regeringen øger risikoen for våbensmugling og menneskehandel.
Ud over krigen i Ukraine siger regeringen, at EU’s ydre grænse på Vestbalkan er hårdt belastet af et “stigende antal migranter”.
Regeringen hævder, at beslutningen blev truffet “i overensstemmelse med EU’s fælles lovgivning”, men både denne og den forrige regering er blevet stærkt kritiseret af EU-eksperter for systematisk at have genindført grænsekontrol inden for Schengen i otte år.
I april sidste år afgjorde EU-Domstolen, at Østrigs grænsekontrol til Slovenien var ulovlig. Ud over Sverige og Østrig har Schengen-landene Norge, Danmark, Frankrig og Tyskland også grænsekontrol til et andet EU-land.
Den 1. august i år blev der indført en ny lov, som giver det svenske politi øgede beføjelser i grænseområderne. Det er tanken, at loven skal erstatte de indre grænsekontroller, men de vil nu fortsætte med at eksistere parallelt. (News Øresund)
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked5 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
