Erhverv
Netværket Öresund 360 blev hædret med One Market Øresund Award 2026
Öresund 360 startede efter sidste års Öresundskonferencen One Market, som en måde at holde kontakten året rundt. Hver fredag morgen afholder grundlæggerne Stefan Albrekt og Søren Mortensen et digitalt netværksmøde, hvor de danske og svenske deltagere får mulighed for at handle og lære hinanden at kende på tværs af sundet. Nu bliver netværket rost af One Markets grundlægger Niels Buchholst, som torsdag overrakte prisen og 25.000 DKK til Öresund 360 ved årets møde hos Grant Thornton i København.
Tekst: Anna Palmehag/News Øresund
Udover prisuddelingen hørte de mere end 100 deltagere, hovedsageligt fra små og mellemstore virksomheder i Skåne og det østlige Danmark, hvordan svenske og danske iværksættere har haft succes på begge sider af sundet. Camilla Støve, som startede Lumily, fortalte, hvordan hun arbejder med at sælge reflekterende huer i merinould både i Danmark og Sverige. Nogle af hendes konkrete tips var at holde styr på de forskellige behov og små forskelle landene imellem; en feriekalender tilpasset markedsføringen samt mod til at investere uden at have alt klart fra start.
– Jeg synes ikke, der har været så mange bump. Når det gælder ting, du ikke har kontrol over, såsom moms, import og registreringer, er mit bedste forslag at kaste det ind i AI og bede AI forklare sagen, som om det var til et barn. AI kan også være et skridt på vejen mod at finde de rigtige kontakter og eksperter, hvis du ikke ved, hvor du skal lede, sagde hun.
For Vækst Group, som hjalp det anerkendte danske te-firma A. C. Perch med at komme ind på det svenske marked, var strategien at foretage en grundig undersøgelse af forholdene og tilpasse lanceringen herefter.
– Vi havde en workshop, hvor vi gennemgik segmentering og positionering; hvilke beslutningstagere, der er vigtige for A. C. Perchs produkter. Det bedste er at ringe til folk og spørge. Derefter er det vigtigt at have en lokal forståelse for markedet, så vi arbejder altid sammen med lokale svenskere på det svenske marked. Vi tester dialogen og tilpasser den efter behov. Fra starten troede vi på hoteller, restauranter og caféer, men dér hvor behovet var størst, var for premiumhoteller, og det er netop her, A. C. Perch har fået kunder, sagde Valdemar Gyldendal Jakobsen, partner og CSO hos Vækst Group, på mødet.
Ny arrangør af Øresundskonferencen One Market er Øresundsinstituttet.
-
Samfund9 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik8 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark12 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
-
Valg i Sverige4 måneder agoValget i september kan ændre Sveriges politiske kurs
