IT / Mobiltelefoni
Nordisk Råd gennemfører undersøgelse af hvordan bankkonti og betalingstjenester fungerer på tværs af grænserne

Hvordan fungerer det for grænsependlere at få overført deres løn mellem banker i to lande, og hvordan fungerer mobile betalingsløsninger mellem de nordiske lande? Det er nogle af spørgsmålene i den undersøgelse, som Nordisk Råd gennemfører i samarbejde med Øresunddirekt, Grænsetjenesten Norge-Sverige og Grænsetjenesten Sverige-Finland-Norge. Formålet er at forbedre vilkårene for mobilbetalinger, bankkonti og bankoverførsler mellem de nordiske lande.
Øresundsinstituttet offentliggjorde tidligere i år analysen “Digitala dansk-svenska gränshinder drabbar över 10 000 privatpersoner – främst danskar i Sverige“, som behandler samme emne fra et dansk-svensk perspektiv og viser, at der er løsninger på vej både i forhold til mobile betalingstjenester og e-legitimation i Sverige for indbyggere i de øvrige nordiske lande.
I øjeblikket er en lang række nordiske og baltiske projekter i gang med fokus på digitale løsninger, såsom “Identity Matching in the Nordic Baltic Region”, “The Nordic-Baltic eID Project – Nobid”, “NOBID consortium”, “Achieving the World’s Smoothest Cross-Border Mobility and Daily Life through Digitalisation” samt Nordiska Ministerrådets samordnande program “Cross Border Digital Services (CBDS)”. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad
-
Sverige11 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics11 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Infrastruktur11 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Infrastruktur12 måneder ago
Øresundstogets punktlighed steg i første kvartal
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner